Ekonomi

Zonguldak’ta çiftçilere yem bitkisi tohumları dağıtıldı

Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Tarafından “2023 Yem Bitkileri Geliştirme Projesi”hayata geçirdi.

Bu kapsamda Zonguldak İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından finanse edilen proje ile çiftçilerin değerli bir girdisi olan kaba yem ihtiyacını karşılamak üzere yonca tohumu dağıtımı planlanmıştır.

25 ton yonca dağıtımı

Bu kapsamda Zonguldak’ta çiftçilere 25 ton yonca dağıtıldı.

Çiftçilerin tohumluk taleplerinin tamamı karşılandı.

Yetkililer törene katıldı

Devrek ve Çaycuma ilçelerinde düzenlenen yonca dağıtım programına Çaycuma Kaymakamı Mehmet Göze, İl Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı, ilçe müdürleri, teknik elemanlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“Hayvancılığın en temel ihtiyacı olan yem ihtiyacının büyük bir kısmına katkı sağladık”

Programda konuşan Çataklı, yangın, sel, deprem gibi afet bölgelerindeki yem ihtiyacının karşılanması amacıyla ilimizden yem gönderildiğini belirterek, şunları kaydetti:

Bu projeler çiftçilerimize kaliteli ve sertifikalı tohumluk sağlamayı hedefliyor. Bu tür projelerle çiftçilerimizin değerli bir maliyet olan kaba yem ihtiyacını daha rahat ve ucuza sağlıyoruz. Dağıtımını yaptığımız yem bitkisi yonca tohumu ile ilimizde gelişen hayvancılığın en temel ihtiyacı olan yem ihtiyacının büyük bir kısmına katkı sağlamaktayız. Yine Bakanlığımızca verilen yem bitkileri desteklerinden çiftçilerimiz yararlanacak.

haber-akdeniz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu