Ekonomi

Euro Bölgesi Ekonomisi İkinci Çeyrekte Yüzde 0,1 Büyüdü

Euro Bölgesi ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında büyüdü.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin 2023 ikinci çeyreğine ilişkin büyüme oranlarına ilişkin nihai verileri açıkladı.

Verilere göre, 20 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH), 2023 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 arttı.

Avro Bölgesi’nde GSYİH yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5 oranında arttı.

Eurostat’ın öncü verilerinde, Euro Bölgesi’nin ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 0,6 büyüyeceği tahmin edildi. Açıklanan nihai büyüme verilerinde öncü verilerin aşağı yönlü revize edilmesi dikkat çekti.

Öte yandan, AB’de mevsimsellikten arındırılmış GSYİH ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre değişmeyerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,4 arttı.

İlk çeyrekte Avro Bölgesi yüzde 0,1, AB ise yüzde 0,2 büyüdü.

Öte yandan, GSYİH ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre Polonya’da yüzde 2,2, İsveç’te yüzde 0,8, Avusturya’da yüzde 0,7, İtalya ve Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Letonya’da yüzde 0,4 azaldı. Türkiye ve Macaristan’da yüzde 0,3, Estonya’da ise yüzde 0,2 azaldı.

Almanya ve Portekiz’de sabit kalan GSYİH, İspanya’da yüzde 0,4, Fransa’da ise yüzde 0,5 arttı.

Yıllık bazda GSYİH Estonya’da yüzde 3, İsveç’te yüzde 2,4, Macaristan’da yüzde 2,3, Polonya’da yüzde 1,4, Avusturya’da yüzde 0,9, İrlanda’da yüzde 0,7, Çekya ve Finlandiya’da yüzde 0,4, Finlandiya’da yüzde 0,3 azaldı. Hollanda’da ve Almanya ve Letonya’da yüzde 0,1.

haberacigol.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu